• AKTUALNOŚCI

          • Pomoc dla mamy
            • Pomoc dla mamy

            • Drodzy Uczniowie i Rodzice! Pani Karolina Żochowska, nasza pedagożka, potrzebuje wsparcia w trudnych chwilach. Szczegóły w linku. 

              Drodzy Państwo, poniżej zamieszczamy link do zbiórki zorganizowanej w celu zebrania środków na leczenie i rehabilitację mamy Pani Karoliny Żochowskiej, jednej z nauczycielek naszej szkoły. Jeśli ktoś z Państwa chciałby wspomóc zbiórkę, prosimy o kliknięcie w link. Z góry dziękujemy za okazane wsparcie.

              http://pomagam.pl/rfa37r

               

          • Debata Oksfordzka
            • Debata Oksfordzka

            • Za nami pierwsza Debata Oksfordzka, podczas której dyskutowaliśmy o zadaniach domowych. Uczniowie komentowalli, że było super!

              9 maja 2024 w dobroszyckim GCK odbyła się pierwsza, inauguracyjna Debata Oksfordzka. Pomysł na organizację debat pojawił się z potrzeby oddania uczniom głosu w sprawach, które bezpośrednio ich dotyczą - stworzenia przestrzeni, w której - w sposób ustrukturyzowany - uczniowie mogliby przedstawić swoje zdanie na różne tematy, zachowując przy tym najwyższy szacunek dla rozmówcy/-ów.

              Uczestnikami, ale również aktywnymi organizatorami Debaty, byli uczniowie z klas 6. i 7., którzy zgłosili swoją chęć udziału w dyskusji. Teza postawiona przez Drużynę Propozycji brzmiała "Zadania domowe powinny być zakazane na każdym etapie edukacyjnym". Drużyna Opozycji przedstawiała argumenty, których celem było obalenie tezy. Dyskusji przyglądali się Jurorzy, którzy wykorzystując obiektywne wytyczne, ocenili przygotowanie merytoryczne oraz umiejętności oratorskie uczestników Debaty.

              Dziękujemy uczestnikom za niezwykle rzetelne przygotowanie się do Debaty oraz za zaangażowanie społeczne! 

               

          • Test trzecich klas
            • Test trzecich klas

            • Dziś o godz. 9.00. uczniowie klas trzecich przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty.  Wyniki poznamy w czerwcu.

              Uczniowie piszą testy z j. polskiego, matematyki i przyrody. Ogólnopolskie raporty podsumowujące wyniki sprawdzianu zostaną udostępnione po 10 czerwca. 

          • Loteria w bibliotece
            • Loteria w bibliotece

            • Dziś świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Na uczniów czekały wyzwania, loteria i słodkie upominki. 

              Loteria w bibliotece zawsze cieszy się dużą popularnością. Tak było i tym razem. Uczniowie rozwiązywali zadania i zagadki związane z polskim legendami, a także rysowali i zdobywali tatuaże. 

              W tym dniu nagrody za realizację wyzwania czytelniczego "Znajdź książkę o..." otrzymali::

              Jagoda Wcisło, Amelia Hernik i Oliwia Hubala z 2a oraz Patryk Wiśniewski i Krystian Głowacki z 2b.

              Słodki poczęstunek - jako wyróżnienie - trafił natomiast do klasy 3c. 

          • W zamku i w straży
            • W zamku i w straży

            • Klasa 2c zwiedza najbliższą okolicę. Ucznowie odwiedzili dobroszycki zameku i nową remizę staży pożarnej. 

              Z inicjatywy rodziców klasa 2c wybrała się na wycieczki po najbliższej okolicy. Zwiedzili wiosną Zamek w Dobroszycach i nową remizę Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobroszyc

          • 3c w Mandorii
            • 3c w Mandorii

            • W kwietniu klasa 3c wybrała się na wycieczkę do największego w Polsce parku rozrywki ,,Mandoria". Wszyscy wrócili zmęczeni i bardzo zadowoleni.

              W kwietniu klasa 3c wybrała się na wycieczkę do największego w Polsce parku rozrywki ,,Mandoria". Czekały tam na nas wspaniałe karuzele, przejażdżki roller - coasterami, rowerki wodne, gigantyczne zjeżdżalnie, olbrzymi okręt wirujący nad portem i wiele innych atrakcji. Wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych ,,Historia Pieniądza". Animatorzy w strojach Mandorian zapoznali uczniów z ewolucją środków płatniczych. Na zakończenie warsztatów dzieci samodzielnie wybijały monety i na pamiątkę zabrały je ze sobą. Następnie uczniowie zapoznali się z rodzajami, właściwościami i miejscem występowania różnych minerałów. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał prezent w postaci magicznego kamienia.

              Pomimo zmęczenia całodniową zabawą, dzieci wróciły bardzo zadowolone.

              Czas spędzony w tym bajkowym miejscu pozostanie wyjątkowym wspomnieniem.

          • Na dobrą nutę
            • Na dobrą nutę

            • Uczennice klasy 3c wyśpiewały I miejsce w kategorii dzieci starszych w Konkursie Poezji i Piosenki Patriotycznej dla dzieci ,,Biało - czerwona w nutce i strofce"

              24 kwietnia w Gminnym Ccentrum Kultury w Dobroszycach odbył się Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej dla dzieci ,,Biało - czerwona w nutce i strofce". Uczennice klasy 3c: Magdalena Bażycka, Alicja Grzelak, Ewa Koźmińska, Zuzanna Moczulska, Julia Niedzielska wyśpiewały I miejsce w kategorii dzieci starszych.

              Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Młodzi w Europie
            • Młodzi w Europie

            • Ignacy Rajch z klasy 3d zdobył pierwsze miejsce w szkolnym konkursie "Młody Europejczyk". Gratulujemy!

              30 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs "Młody Europejczyk". Wzięli w nim udział uczniowie klas II i III. Konkurs miał promować wiedzę o Unii Europejskiej i integrację krajów europejskich. Polegał na pisemnym udzieleniu odpowiedzi na pytania testowe.

              Laureatem konkursu został uczeń klasy 3d Ignacy Rajch.

              Przyznano trzy drugie miejsca, otrzymali je uczniowie z taką samą liczbą punktów:

              Alicja Nowosad z klasy 3d, Szymon Zięba z klasy 3a oraz Kornelia Walczak z klasy 3c.

              Gratulujemy "Młodym Europejczykom" - zwycięzcom i uczniom biorącym udział w konkursie.

              Konkurs organizowały Panie: Malwina Góra i Anna Mikuła.

          • Żywa flaga i pochód
            • Żywa flaga i pochód

            • W ostatnim dniu nauki przed majówką z inicjatywy Samorządu uczniowskiego utworzyliśmy przed szkołą "żywą flagę". 

              Dziś o godz. 10.00. przed szkołą pojawiła się "żywa flaga". Uczniowie wszystkich klas ubrani w białe i czerwone koszulki uczcili w ten sposób Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który przypada 2 maja. 

              Tego samego dnia przed szkołą przeszedł biało-czerwony pochód przedszkolaków z Gminnego Przedszkola Marzeń i Talentów, który przywitała Pani Dyrektor Marta Richter i Panie z Centrum Usług Wspólnych Gminy Dobroszyce. Pochód prowadziła Pani Monika Zdobylak, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Pani Marta Kasina, Dyrektor Przedszkola. 

          • Nagrody za pomysł
            • Nagrody za pomysł

            • Pani Joanna Piotrowska i Pani Karolina Jachym zdobyły pierwszą nagrodę w nauczycielskim “Konkursie na konkurs”. 

              Miło nam poinformować, że Pani Joanna Piotrowska i Pani Karolina Jachym zdobyły pierwszą nagrodę w nauczycielskim “Konkursie na konkurs”. 

              Obie Panie zostały docenione za pomysł na konkurs “Bioinżynieryjne innowacje: Zainspirowani naturą.” 

              Pani Joanna Piotrowska uczy w naszej szkole biologii, a Pani Karolina Jachym – matematyki.  

              Do rywalizacji w naszym imieniu przystąpiły również, Pani Małgorzata Jarmużek i Pani Sonia Zięcik, które opracowały pomysł na konkurs dla uczniów „Emocjonalna gra planszowa: Złość.”  

              Obu parom serdecznie gratulujemy pomysłu i innowacyjności w działaniach - oba regulaminy znalazły uznanie w oczach komisji konkursowej- natomiast nagrodę pieniężną zdobyła jedna z nich.  

              Konkurs miał na celu rozwijania umiejętności opisanych w Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030”, i był adresowany dla szkół i placówek należących do DSSWU. Komisja konkursowa składała się z przedstawicieli Klastra Edukacyjnego INVEST in EDU, członków Zespołu Dolnośląskiego Centrum Wspierania Uzdolnień i wicedyrektora DODN. 

          • Praca w hospicjum
            • Praca w hospicjum

            • Uczniowie klas 3, 4 i 5 dowiedzieli się, na czym polega praca w hospicjum i jak zostać wolontariuszem.

              16 kwietnia nasza szkoła gościła Panią Krzysztofę Wardę z Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla dzieci, która opowiedziała klasom 3, 4 i 5, na czym polega jej praca, jak zostać wolontariuszem i w jaki sposób można wesprzeć fundację. Prelekcje zorganizowało Szkolne Koło Wolontariatu PoMocni

          • Na podium
            • Na podium

            • Drużyna z naszej szkoły zajęła III miejsce w mistrzostwach Rummikub, a Małgorzata Kossobudzka z 8a zdobyła miejsce 2 w klasyfikacji indywidualnej. 

              W I Dolnośląskich Mistrzostwach Rummikub uczniowie naszej szkoły w składzie: Małgorzata Kossobudzka, Jakub Lewicki, Dagmara Kucharska, Klementyna Zawierucha, Antonina Hupało i Jakub Mierzwa zdobyli 3 miejsce! W ramach klasyfikacji indywidualnej Małgorzata Kossobudzka zdobyła 2 miejsce. Gratulujemy! W konkursie wzięło udział 20 szkół i ponad 100 uczniów. Podczas trwania rozgrywek uczniów odbył się Turniej Nauczycieli. Tutaj jednak bez sukcesów. Może za rok :).

              Mistrzostwa Rummikub odbywają się w Polsce od 2012 roku. Zawsze na przełomie września i października w konkursie uczestniczy 50 szkół z całej Polski. Od roku 2022 w Czeladzi (województwo śląskie) odbywają się Śląskie Mistrzostwa Szkół., a w tym roku po raz pierwszy odbyły się Dolnośląskie Mistrzostwa Szkół.

          • Wystawa o Ulmach
            • Wystawa o Ulmach

            • Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac uczniów wykonanych w ramach projektu edukacyjnego "Ulmowie - radość życia". 

              Przez cały marzec na szkolnych korytarzach podziwiać można było prace wykane przez uczniów klas 4-8 w ramach projektu, który miał na celu przybliżenie historii rodziny Ulmów z Markowej. Rodzina ta poświęciła życie ratując Żydów podczas II wojny światowej i została beatyfikowana w 2023 r.

              Opiekunem projektu i wystawy była Pani Ewa Bierska, nauczyciel historii.

          • Przyjaciele lasu
            • Przyjaciele lasu

            • Woda i las - to wszystko, co jest potrzebne do wpaniałej zabawy. W ostanich dniach kwietnia 1c poszukiwała przygód w najbliższej okolicy.

              29 kwiatnia uczniowie klasy 1c razem z wychowawczynią Panią Anną Mikułą wybrali się na wycieczkę po najbliższej okolicy. Tematem przewodnim wyjazdu była woda. Mali przyrodnicy spacerowali wokół zalewu w Białym Błocie obserwując dzikie ptackto, ryby, żeby, kijanki, owady. Następnie udali się do miejsca przed Malerzowem, gdzie bobry zbudowały tamę tworząc w lesie wielkie rozlewisko. Po drodze dzielni przyrodnicy posprzątali leśne drogi z zalegających śmieci. Kolejnym punktem wyjazdu były zabawy nad rzeczką Sąsiecznicą. Dzieci odwiedziły również Cypiska - konika polskiego oraz place zabaw w Malerzowie i Białym Błocie. Warto łączyć przyjemne z pożytecznym.

              Wycieczka jest cześcią projektu "Mali przyjaciele lasu".

          • Wataha na Ślęży
            • Wataha na Ślęży

            • Szkolne koło turystyczne "Wataha" zdobyło w ostatnim tygodniu Ślężę. Na wycieczkę wybrali się na pociągiem.

              25 kwiatnia mimo mało optymistycznych prognoz pogody, uczniowie SKTK Wataha wybrali się w podróż pociągiem do Sobótki. Z miasteczka wyruszyli żółtym szlakiem przez Wieżycę na Ślężę. Pomimo zmęczenia i kilku odcisków cała grupa dotarła dzielnie na szczyt. Ognisko, kiełbaski, rozmowy umilały odpoczynek. Po zdobyciu wieży widokowej wszyscy bezpiecznie wrócili na stację. Watahę prowadzili: Pani Anna Mikuła i Pan Marcin Bielawski. 

          • Chrzest i 3 Maja
            • Chrzest i 3 Maja

            • Fantastyczny występ z okazji Święta Chrztu Polski i Święta Konstytucji 3 Maja przygotowały klasy 4 i nasz szkolny zespół muzyczny. 

              Wzruszające pieśni, pięknie recytowane wiersze, niesamowita gra aktorska i przede wszystkim żywa lekcja historii - to zostanie nam w pamięci po dzisiejszym apelu z okazji Święta Chrztu Polski i Święta Konstytucji 3 Maja. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas 4, a o oprawę muzyczną zadbali uczniowie szkolnego zespołu muzycznego. Opiekunami artystycznymi wydarzenia były Panie: Ewa Bierska, Barbara Bielawska, Anna Dukiewicz i Justyna Kochańska-Tuła. Występom towarzyszyły wystawy tematyczne, kóre podziewiać można w holu szkoły i w GCK.

              Gratulacje wszystkim zaangażowanym w przygotowanie montażu słowno-muzyczno-teatralnego zaprezentowanego dziś na scenie Gminnego Centrum Kultury złożyła Pani Dyrektor Agnieszka Dorobiała i Przewodniczący Rady Gminy Dobroszyce Pan Dariusz Palma. 

          • Dzień Książki
            • Dzień Książki

            • 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki w szkolnej bibliotece czekały na uczniów wyzwania, zadania, loteria, upominki i oczywiście książki. 

              Nasza szkoła bierze udział w projekcie czytelniczym "Kwiecień Miesiącem Książki". Z tej okazji na szkolnym korytarzu pojawiła się e-biblioteka i "Czytelniczy ogród", w którym podziwiać można prace plastyczne  pierwszoklasistów ilustrujące bohaterów ulubionych bajek. 

              23 kwietnia dzieci z oddziału "0" i uczniowie z klasy 2c wzięli udział w lekcjach bibliotecznych, a podczas przerw na wszystkich chętnych czekały w bibliotece quizy, wyzwania i loteria. 

              Tego dnia rozpoczęliśmy też akcję dla czytelników z klas staryszych "Książka w ciemno". Obchody święta książki zwieńczył, kolejny już, "Wieczór w bibliotece" dla Klubu Pożeraczy Książek w dniu 26 kwietnia. 

          • Ogarnij zdrowie
            • Ogarnij zdrowie

            • Do 30 kwietnia uczniowie klas 7 i 8 mogą wziąć udział w ogólnopolskim konkursie "Zdrowie? Ogarniam TO". Zachęcamy!

              Konkurs „Zdrowie Ogarniam TO”, stanowi część kampanii „Planuję Długie Życie”. To ostatni moment, aby podzielić się swoimi pomysłami na zdrowy tryb życia i zdobyć atrakcyjne nagrody.

              Zachęcamy uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w konkursie, który ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i podnoszenie świadomości na temat profilaktyki chorób nowotworowych.

              Prace konkursowe mogą być przygotowane indywidualnie lub zespołowo, a uczestnicy mają możliwość wyboru jednej z trzech kategorii: komiks, piosenka z teledyskiem lub film.

              Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej konkursu:

              https://planujedlugiezycie.pl/zdrowieogarniamto/

          • Dla Matki Ziemi
            • Dla Matki Ziemi

            • Z okazji Dnia Matki Ziemi odbył się uroczysty apel, podczas którego poznaliśmy zwycięzców konkursu "Ziemia to nasz dom".

              19 kwietnia w Hali Sportowej w Dobroszycach odbył się apel z okazji Dnia Matki Ziemi. Tego dnia swoje siły połączyły pierwszaki z dwóch szkół podstawowych Gminy Dobroszyce: 1 klasa ze Szkoły Podstawowej z im. Orła Białego z Dobrzenia oraz klasa 1d ze Szkoły Podstawowej im. I. Sendlerowej w Dobroszycach.

              Uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze, tańczyli i zaprezentowali scenkę, która miała przypomnieć widzom o obowiązkach wobec naszej planety.   

              Po tej lekcji lekcji słowno-muzyczno-tanecznej przygotowanej przez Panią Ewelinę Kembłowską i Emilię Biegańską nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu plastyczneho, który swym patronatrem objął Wójt Gminy Dobroszyce Artur Ciosek. 

              Spośród licznych prac, które powstały pod hasłem „Ziemia to nasz dom- szanuj ją!” jury wyłoniło 10 laureatów, a  pięcioro uczniów dostało wyróżnienia. Nagrody książkowe ufundował Wójt Gminy Dobroszyce, a Nadleśnictwo w Oleśnicy podarowało sadzonki sosen i dębów.

               Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

              Laureaci:

              Michał Marcinkowski

              Jan Gorazdowski

              Nadia Mazur

              Hanna Krajewska

              Patryk Pietras

              Laura Kudanowska

              Kacper Hofka

              Maria Dubas

              Oliwia Hubala

              Idalia Kucia

               

              Wyróżnienia:

              Adam Gwadera

              Gabrysia Wiewiór

              Zosia Kubicz

              Sandra Macioszek

              Natalia Drozd

          • Żonkile ku pamięci
            • Żonkile ku pamięci

            • Symboliczne żółte żonkile, a także jabłoń, bratki i mieczyki zdobią od dziś naszą szkołę. W ten sposób upamiętniliśmy rocznicę powstania w gettcie.

               

              Dziś przed szkołą posadziliśmy jabłoń - drzewo naszej patronki Ireny Sendlerowej. Przy drzewku pojawiły się także bratki i mieczyki. A także żółte żonkile, które są symbolem zbiorowej pamięci.

              Akcja ta ma upamiętniać  dzień 19 kwietnia, kiedy przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

              Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, do której włączyła się nasza szkoła.

              Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Chodzi o to, by pamięć o przeszłości była jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach
      • 71 314 11 25 sekretariat wew. 10 lub kom. 512 532 870; dyżurka wew. 13; psycholog wew. 20; pedagog wew. 21; logopeda wew. 16; higienistka wew. 15; biblioteka wew. 18;
      • Dobroszyce 56-410, ul. Parkowa 5, 56-410 Dobroszyce Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych